Managing mycotoxin risk in layers Managing mycotoxin risk in layers

Управління ризиком зараження мікотоксинами курей-несучок

Якщо йдеться про комерційних несучок, мінімізація ризику впливу мікотоксинів є запорукою оптимального виробництва. Несучки більш сприйнятливі до впливу мікотоксинів через тривалий 70-тижневий виробничий цикл, і це може негативно вплинути на несучість, якість яєчної шкаралупи та титри антитіл, водночас підвищуючи коефіцієнт конверсії корму (ККК) і смертність. Належні практики контролю впливу мікотоксинів починаються із закупівлі високоякісної сировини на кормозаводах, але моніторинг мікотоксинів слід продовжувати під час зберігання сировини та кормів.

Як розпізнати

Ефективний контроль мікотоксинів при розведенні несучок починається з ідентифікування наявності самої проблеми. На різних фермах проблеми можуть бути різними. Тому саме аналіз мікотоксинів у сировині протягом кількох годин після її отримання визначає, варто її приймати чи ні. У цьому аспекті особливо інформативною є технологія швидкого бічного потоку. Розроблене на основі цього принципу рішення Mycomaster може допомогти фермерам провести аналіз на наявність шести ключових мікотоксинів протягом 30 хвилин. Ці токсини включають афлатоксини, охратоксин А, Т-2 токсин, ДОН, фумонізини і зеараленон. Якщо у фермерських господарствах, що займаються розведенням курей несучих порід, з’являються будь-які скарги, критично важливо провести аналіз на наявність цих мікотоксинів у повнораціонних кормах для несучок. На відміну від багатьох експрес-тестів, Mycomaster може аналізувати мікотоксини в повнораціонних кормах, у тому числі в кормах для несучок. Такий аналіз у поєднанні з вивченням симптомів птиці на фермі та результатами посмертних ветеринарних досліджень допомагає поставити точний колективний діагноз і визначити зараження мікотоксинами. Ще одним інструментом, розробленим «Трау Нутришин» для надання клієнтам індивідуальних рекомендацій, є NutriOpt Mycotoxin Advisor. Він дасть поради на основі аналізу мікотоксинів у кормі для несучок, а також запропонує практичні інструкції з діапазоном показників щодо декількох мікотоксинів. Саме тому ми заохочуємо виробників кормів та фермерські господарства, що займаються розведенням курей несучих порід, підключити свій Mycomaster до нашої бази даних.

Вплив на фермерське господарство

У всьому світі існує два види фермерських господарств, що займаються розведенням курей несучих порід. Це ті, що виробляють корм самостійно, і ті, що закуповують його у комерційних комбікормових заводів. У перших проблеми з мікотоксинами розпочинаються із втрати сировини. Якщо власники фермерських господарств не будуть ретельно вибирати сировину належної якості, вони можуть зазнати збитків на пізнішому етапі, коли така сировина виявиться непридатною для виробництва корму. Друга проблема, пов’язана з мікотоксинами, стосується втрати здоров’я та продуктивності курей-несучок. На відміну від курчат-бройлерів, комерційних несучок відгодовують протягом принаймні 70 тижнів. У результаті несучки страждають від хронічної токсичності мікотоксинів, навіть якщо кількість мікотоксину в кормі дуже мінімальна. Хронічну токсичність складно діагностувати, оскільки класичні симптоми можуть не проявлятися. Ретельне спостереження за несучками, що зазнають впливу хронічної токсичності мікотоксинів, виявило погану несучість, гіршу якість яєчної шкаралупи, якість потомства і пір’яного покриття, гірші показники титрів антитіл, а також підвищення ККК і смертності.

«Комерційні несучки постійно піддаються впливу мікотоксинів, що призводить до хронічної токсичності та економічних втрат. Для запобігання або зведення до мінімуму впливу на фермерське господарство необхідно мати комплексну програму управління ризиками зараження мікотоксинами».