Репродуктивна здатність і молочна продуктивність
Продуктивність свиноматки вимірюється за кількістю та якістю отриманих поросят. Тому ефективне використання поживних речовин для підтримки супоросу та вироблення молозива і молока має вирішальне значення для досягнення високої продуктивності. Такі чинники, як ємність споживання корму, розлади травлення, управління штучним заплідненням (ШЗ) та (тепловий) стрес, можуть обмежувати продуктивність.
Якість корму та споживання води
Оскільки управління водою є одним із найбільш ключових елементів виробництва продукції тваринництва, його необхідно здійснювати з належною ретельністю для підвищення продуктивності та поліпшення фінансових результатів. Управління кормом також відіграє вирішальну роль у формуванні здорових та високопродуктивних свиноматок. Індивідуальне годування на основі показників потомства, стану та стадії супоросності/лактації гарантує, що свиноматки отримують оптимальне харчування з урахуванням їхніх унікальних потреб.
Зниження стійкості до антимікробних препаратів
Докладаючи зусиль для зниження стійкості до протимікробних препаратів (Antimicrobial Resistance, AMR), усі ми відіграємо певну роль у підвищенні безпеки людей і тварин. Щоб підтримати підприємства у впровадженні стратегій зниження кількості протимікробних препаратів у свинарстві, компанія Trouw Nutrition розробила повністю інтегровану програму «Зменшення кількості антибіотиків» (Antibiotics Reduction). Вона призначена для управління кормами, фермерськими господарствами та охороною здоров’я і передбачає покроковий, безкомпромісний підхід до досягнення цілей.
Контроль сальмонели
Наявність сальмонельозної інфекції впливає на продуктивність і здоров’я тварин, а також на безпеку харчових продуктів. Деякі серотипи викликають захворювання, які зазвичай проявляються як септицемія та/або ентероколіт, хоча у більшості випадків не викликають симптомів. Свиноматки, заражені сальмонелою, виділяють її під час репродуктивного циклу і передають своїм поросятам; таким чином інфекція залишається у стаді. Для забезпечення відповідності юридичним та комерційним стандартам заходи контролю над сальмонелою слід впроваджувати в ланцюжку виробництва якомога раніше. Індивідуальний інтегрований підхід може захистити тварин від колонізації та інвазії сальмонели, зміцнити їх здатність протистояти інфекції, а також мінімізувати її горизонтальну та вертикальну передачу.
Оптимізований вміст мінералів
Такі мікроелементи, як цинк, мідь і марганець, відіграють ключову роль на всіх етапах репродуктивного циклу свиноматки. Ці мінерали підтримують безліч основних функцій у фізіології свиноматки, у тому числі продуктивність, імунну відповідь і стан здоров’я. Якщо тварини отримують їх у неправильній формі та кількості, це може призвести до гіршого впливу на стан здоров’я свиноматки та приплоду, меншого загального розміру приплоду, збільшення ваги поросят при відлученні та потенційного підвищення ймовірності передчасного вибракування. Тому ми заохочуємо свинарів та фахівців із питань годівлі до співпраці, результат якої — забезпечення економічно вигідного джерела мікроелементів, що максимально послідовно задовольнятиме потреби тварини.
«Ефективне ведення свиноматки поєднує оптимальні методи лікування, різні оптимізовані раціони та правильне управління розведенням».
Зв'яжіться з нами
Бажаєте отримати більше інформації? Будь ласка, зверніться до нас!